Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła dziś po południu ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,38 procent głosów, Koalicja Europejska – 38,47, a Wiosna – 6,06 procent głosów. Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 45,68 procent.

Polacy wybrali w niedzielę posłów do Parlamentu Europejskiego. PKW przekazała na konferencji o godzinie 14.30 oficjalne wyniki wyborów. Na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 45,38 proc. głosów. To przekłada się na 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z wynikiem 38,47 proc. głosów. Zdobyła 22 mandaty. Trzecie miejsce zajęła Wiosna, na którą oddano 6,06 proc. głosów. Zdobyła 3 mandaty. Poniżej progu wyborczego, który wynosi 5 proc. głosów, znalazła się Konfederacja KOWRiN, Braun, Liroy, Narodowcy – 4,55 proc. głosów. Kukiz’15 zdobył poparcie na poziomie 3,69 proc., a Lewica Razem 1,24 procent głosów. Pozostałe komitety wyborcze uzyskały wyniki na poziomie niższym niż 1 proc. Frekwencja wyniosła 45,68 procent.

Z list PiS do europarlamentu dostali się: Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Jacek Saryusz-Wolski, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk, Witold Waszczykowski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Anna Zalewska, Beata Kempa, Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska i Dominik Tarczyński. Dominik Tarczyński zdobył 52. mandat i w związku z tym obejmie swój urząd dopiero, kiedy procedura brexitu dobiegnie końca i miejsca w PE zwolnią europarlamentarzyści z Wielkiej Brytanii.

Europosłami Koalicji Europejskiej zostali: Janusz Lewandowski, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Frankowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Krzysztof Hetman, Elżbieta Łukacijewska, Róża Thun, Adam Jarubas, Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, Janina Ochojska-Okońska, Jarosław Duda, Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz.

Z list Wiosny do PE dostali się: Robert Biedroń, Sylwia Spurek oraz Łukasz Kohut.

Kaczyński i Schetyna o wynikach.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników w sztabie PiS przemówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Podziękował wszystkim „doradcom, socjologom, wszystkim, którzy przez cały czas z z ogromnym wysiłkiem, w momentach lepszych i w takich, w których się wydawało, że będzie gorzej nie rezygnowali, pracowali i jeszcze raz pracowali”.

„To jest pierwsza połowa meczu. Wszyscy kochamy sport. Wiemy, że wszystko jest przed nami. Zrobiliśmy wielki krok wspólnie, razem. Zbudowaliśmy Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces” – skomentował z kolei przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.
Podziękował również „Polkom, Polakom, którzy głosowali na nas… Blisko siedem milionów głosów oddanych na Koalicję Europejską to wielki sukces” – podsumował.

Facebook Comments

One thought on “Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu 2019.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *