Awaria oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie doprowadziła do zrzutu nieczystości do Wisły. Efekt jest widoczny nawet z satelity.

W środę Rafał Trzaskowski poinformował na konferencji prasowej o awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Awaria miała miejsce we wtorek (27.08.2019 r.) nad ranem. Wyciek nastąpił z uszkodzonego kolektora. Zagrożone są nie tylko zwierzęta żyjące w Wiśle, ale także ludzie. Wzmożono kontrole wody pitnej w miastach na trasie rzeki.

Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o „kontrolowanym” zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki w każdej sekundzie trafia nawet 3 tyś. litrów ścieków. Do akcji zaangażowano wojsko, a kolejne miasta szykują się do walki z tą katastrofą ekologiczną.

Kamil Onoszko, specjalista Służby Leśnej, w swoim wpisie na Twitterze poinformował, że ilość ścieków, która przedostała się do rzeki jest tak duża, że widać je już na zdjęciach satelitarnych.

Na przygotowanych przez siebie zrzutach ekranu, Onoszko zestawił zdjęcia z dwóch dni. Po lewej widok z 26 sierpnia, po prawej z 28 sierpnia. Zaznaczony w prawym dolnym rogu obrys ma wskazywać na „trasę” wycieku. Zdjęcia zostały wykonane przez satelitę Sentinel-2.

https://twitter.com/Onosz/status/1166803151590178816

Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził, że do awarii w „Czajce” doszło już we wtorek, a władze Warszawy, ukrywając ten fakt, zachowały się nieodpowiedzialnie.

To wydarzenie traktowane jest w kategorii katastrofy ekologicznej, której skutki mogą ciągnąć się tygodniami. Do rozwiązania sytuacji powołano specjalny sztab kryzysowy.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *