polczas

Stratolaunch, obecnie największy na świecie samolot, z powodzeniem ukończył swój pierwszy testowy lot w sobotę rano, 13 kwietnia 2019 roku, nad kalifornijską pustynią Mojave.

Stratolaunch wystartował o 6.58 rano czasu pacyficznego z Mojave Air and Space Port.
Przy rozpiętości skrzydeł wynoszącej 117 metrów przeleciał przez 2,5 godziny na wysokości 5 180 metrów, osiągając maksymalną prędkość 304 km/h. Wyposażony jest w dwa kadłuby i sześć silników Boeinga 747, których zadaniem jest wystrzeliwanie rakiet z powietrza.

Do transportu na ziemi Stratolaunch wykorzystuje aż 28 kół. Nic dziwnego, bo samolot jest nie tylko duży, ale i ciężki. Konstrukcja waży ponad 225 ton, jednak po załadunku samolot może ważyć nawet 590 ton. Stratolaunch napędza sześć silników firmy Pratt & Whitney, które wykorzystywane są w Boeingach 747.

Firma miała różnych sponsorów, a także wewnętrzne plany dotyczące rakiet, które przenosi Stratolaunch. SpaceX był jednym z pierwszych partnerów firmy, ale Stratolaunch później podpisał kontrakt z posiadanym przez Northrop Grumman Orbital ATK na lot rakiety Pegeasus XL. Plan Stratolaunchu dotyczący rozwoju własnej floty rakiet został zlikwidowany w styczniu.

Prace nad Stratolaunch trwały osiem lat. Firma ma nadzieję, że od 2022 roku samolot będzie pomagał w startach rakiet kosmicznych. Podczas lotu próbnego piloci oceniali pracę samolotu, w tym m.in. jego możliwości zmiany prędkości czy działanie systemów sterowania lotem.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *