Komputer Apple-1 to pierwszy komputer osobisty sprzedawany przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka w 1976 roku z całkowicie zmontowaną płytą główną.

To, co zaczęło się jako próba zaprojektowania i zbudowania mikroprocesora przez dwóch przyjaciół technicznych, stało się pierwszym komputerem osobistym i uruchomiło Apple Computer, pionierską firmę, która przedefiniowała swoją branżę – i zmieniła życie milionów klientów – aby stać się największą światową korporacją. Po stworzeniu nowego urządzenia, wraz z małą grupą podobnie myślących przyjaciół w Homebrew Computer Club w Palo Alto w Kalifornii, Steve Jobs i Steve Wozniak byli w stanie zabezpieczyć zamówienie na 50 komputerów od Paula Terrella, właściciela Byte Shop, małego lokalnego punkt sprzedaży detalicznej. Komputery Apple-1 były sprzedawane bez obudowy, zasilacza, klawiatury lub monitora, ale oferowały wstępnie zmontowaną płytę główną.

Po zabezpieczeniu początkowego zamówienia Jobs i Wozniak starali się znaleźć gotówkę na niezbędne części, sprzedając własność osobistą (odpowiednio van VW i kalkulator HP-65), aby sfinansować operację. Młodzi mężczyźni, ich przyjaciele i rodziny, pracowali ciężko w domu Jobsa, rozłożyli się po garażu, salonie, a nawet sypialni i ręcznie budowali płyty główne, aby zrealizować zamówienie Byte Shop, dokonali bezpośredniej sprzedaży niewielkiej ilości do przyjaciół i członków Homebrew Computer Club. Zbudowano około 200 Apple-1, ale tylko jedna czwarta z nich nadal istnieje.

Ośmielony sukcesem Apple-1, Jobs i Wozniak wkrótce opracowali znacznie bardziej zaawansowany Apple-II, sprzedany po raz pierwszy 10 czerwca 1977 r. I pozostający w produkcji, z ulepszeniami, do 1993 r. Jobs i Wozniak oficjalnie zaprzestali Apple 1 w październiku 1977 r., Oferując zniżki i kompromisy, aby zachęcić wszystkich właścicieli Apple-1 do zwrotu swoich maszyn. Zostały one zniszczone, a tylko niewiele Apple-1 przetrwało, mniej jeszcze w stanie gotowości do pracy lub w rękach prywatnych. Piętnaście sztuk zachowało się w zbiorach publicznych oraz w dwunastu innych muzeach technologii i nauki na całym świecie.

Pierwotnie wyceniony na 666,66 USD, Steve Jobs ogłosił Apple-1 jako „naprawdę kompletny system mikrokomputerowy na jednej płycie PC … niezwykle potężny system komputerowy, który może być używany do wszystkiego, od tworzenia programów do grania w gry lub uruchamiania BASIC. […] Ponieważ urządzenie Apple jest w pełni zmontowane, przetestowane i wypalone oraz posiada kompletny zasilacz na pokładzie, początkowa konfiguracja jest w zasadzie „bezproblemowa” i możesz pracować w ciągu kilku minut ”. W tym duchu nieskrępowanego rozwoju pierwszy właściciel zaadaptował urządzenie z dodatkiem EPROM. Komputery z tej epoki musiały ładować programy do pamięci RAM przed ich uruchomieniem; ale nieulotna pamięć, taka jak EPROM, zachowuje dane nawet po wyłączeniu zasilania. W rezultacie Apple-1 mógł uruchomić się z EPROM zaraz po włączeniu zasilania.

Teraz taki oryginalny komputer został wystawiony na aukcję Christie’s 16 maja o godzinie 9:00 czasu EST i oczekuje się, że osiągnie wartość od 384 000 USD do 640 000 USD, co stanowi ogromną premię w stosunku do oryginalnej ceny 666,66 USD (2 994,09 USD skorygowanej o inflację).

https://youtu.be/A1kupEMjmF4

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *