Lightyear, pionier w dziedzinie czystej mobilności, zaprezentował pierwszy na świecie samochód solarny dalekiego zasięgu.

Ma on zasięg 650 km i niewielką baterię, którą można ładować bezpośrednio w świetle słonecznym lub za pomocą konwencjonalnych stacji ładujących.

„Zmiana klimatu jest tak przerażającym zjawiskiem, że prawie paraliżuje. Postanowiliśmy zrobić odwrotnie; jako inżynierowie wierzyliśmy, że możemy coś zrobić. Lightyear One to szansa na zmianę mobilności na lepsze ”- powiedział Lex Hoefsloot, współzałożyciel Lightyear.

Producent chwali się, że każde z ogniw słonecznych działa niezależnie od innych. Czyli nawet jeśli część dachu jest zacieniona, pozostałe pracują z pełną wydajnością – i mają dostarczać o 20 procent więcej energii niż typowe panele. Rocznie powinny zapewnić energię na 20 tysięcy kilometrów.

Twórcy samochodu Lightyear One ustalili już cenę za auto. Ma ono kosztować 149 tysięcy euro, czyli równowartość 634 tysięcy złotych.

https://youtu.be/05tTfTMore8

Dach i nadwozie samochodu są pokryte pięcioma metrami kwadratowymi ogniw słonecznych pod szkłem ochronnym, które według firmy jest „tak silne, że w pełni dorosły człowiek może chodzić po nich bez powodowania wgnieceń.

https://youtu.be/i1Rb_z6p0-Q

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *