„Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich Gdańszczan w Polsce i na całym świecie, abyśmy jednym, wspólnym czynem, raz na zawsze wyłączyli w swoich telewizorach programy Telewizji Polskiej” — zaapelował Jerzy Owsiak.

To reakcja na materiał „Wiadomości”, w którym dziennikarz TVP zasugerował, że władze Gdańska „otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii miasta”, a jednym z przejawów jest jeżdżący po mieście przedwojenny tramwaj.

„Opozycja próbuje stworzyć wrażenie, że Kościół i polskie władze sprzyjają neofaszyzmowi. Jednocześnie nie przeszkadza im polityka historyczna władz Gdańska, w którym rządzi A. Dulkiewicz. (…) Nie brak opinii, że władze miasta otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska” — słyszymy w materiale Jana Koraba wyemitowanym w środę w głównym wydaniu „Wiadomości”.

W krótkim reportażu jednym z „dowodów” obciążających władze miasta jest fakt, że po mieście jeździ nawiązujący do historii Wolnego Miasta Gdańska tramwaj z napisem „Danzig”. Tramwaj jeździł po ulicach Gdańska od 1930 do 1973 roku. Dzisiaj pojawia się tylko przy okazji świąt i ważnych wydarzeń.

W materiale pojawia się też wypowiedź dziennikarza tygodnika „Sieci”, który twierdzi, że jest to „symbol tęsknoty władz Gdańska za tym co niemieckie”.

https://twitter.com/WiadomosciTVP/status/1154090715674238979

Sprawę poruszył Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Jak można powiązać zabytkowy tramwaj z Wolnego Miasta Gdańska z nazistowskimi ideami, sugerując, że uruchamiając ten piękny pojazd, pragniemy tej nazistowskiej rzeczywistości?” — pyta Owsiak na Facebooku.

Do wpisu Jerzego Owsiaka odniosła się na Twitterze prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. „Dziękuję za solidarność, Jurku” — napisała.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *