„To może być absolutny potwór” – powiedział Prezydent Donald Trump w przemówieniu wideo, obiecując federalne wsparcie lokalnych działań na rzecz pomocy w przypadku katastrof.

Według National National Hurricane Center (NHC), potężna burza, która zagraża Florydzie i Bahamom, przerodziła się w huragan kategorii czwartej.

Meteorolodzy z NHC stwierdzili, że Dorian uderzy w wybrzeże USA w stanie Floryda we wtorek. Podmuchy wiatru wewnątrz huraganu osiągają prawie 220 km na godzinę. Oczekuje się, że rozwinie się jeszcze bardziej, gdy minie północno-zachodnie Bahamy, zanim uderzy na Florydzie.

Na Florydzie ogłoszono stan wyjątkowy, w którym poproszono mieszkańców, aby zaopatrzyli się w wystarczającą ilość żywności, wody i leków, aby przetrwać co najmniej tydzień.

Prognozy ostrzegają, że Dorian może być najgorszym monsunem w kraju od 1992 roku, odkąd huragan Andrew piątej kategorii zabił 65 osób i zniszczył 63 tyś. domów. Huragany stają się silniejsze, gdy poruszają się nad ciepłymi wodami, jak te na Florydzie.

https://youtu.be/ClXcZ64EReY

NHC ostrzegł na wcześniejszym briefingu, że Dorian może spowodować „niewiarygodnie katastrofalne szkody”.

Dokładna droga huraganu Doriana w kierunku Florydy pozostaje niejasna, ale miliony ludzi mogą być w niebezpieczeństwie jak również atrakcje wakacyjne, takie jak Walt Disney World i kurort Mar-a-Lago prezydenta Donalda Trumpa.

Oczekuje się, że spadnie do 30 cm deszczu na przybrzeżne USA, a niektóre obszary osiągną nawet 0,5m.

Nów w połączeniu z nadchodzącą równonocą jesienną stworzył coś, co na Florydzie znane jest jako „król pływów”. Prognozy ostrzegają, że mogą one zaostrzyć niebezpieczne poziomy powodzi.

Jak przygotowuje się Floryda?

Gubernator Florydy, Ron DeSantis, ogłosił stan wyjątkowy dla każdego hrabstwa w stanie i ostrzegł przed potencjalnym wydarzeniem „wielodniowym”, ale powstrzymał się od ogłaszania ewakuacji.

Kupujący na Florydzie ustawiają się w kolejce po okolicy, aby zdobyć zapasy, takie jak leki i paliwo. Niektóre stacje benzynowe zgłosiły niedobory paliwa, podczas gdy w kilku sklepach zabrakło wody butelkowanej.

Miasto Miami nakazało usunięcie elektrycznych skuterów z ulic, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń. Urzędnicy obawiają się, że wypożyczone skutery, obsługiwane przez takie firmy jak Lime, Lyft i Uber’s Jump, mogą zostać zmiecione przez silny wiatr, zamieniając je w pociski.

Władze państwowe nie nakazały żadnych natychmiastowych masowych ewakuacji, ale prezydent Trump, który ostrzegł, że Dorian „może być absolutnym potworem”, powiedział, że decyzję o tym można podjąć jeszcze w niedzielę.

Ludzie zostali poproszeni o zabranie ze sobą zwierząt w przypadku ewakuacji. W mediach społecznościowych udostępniane są nazwy hoteli akceptujących zwierzęta.

Międzynarodowy port lotniczy Orlando ogłosił, że wstrzymuje loty komercyjne od godziny 02:00 (06:00 GMT) w poniedziałek „z powodu dużej ostrożności”. Kurorty turystyczne w mieście pozostały jednak otwarte.

Prezydent Trump odwołał planowaną podróż do Polski z powodu burzy, zamiast tego wysłał wiceprezydenta Mike’a Pence’a.

Co z Bahamami?

NHC wydała ostrzeżenie o huraganie dla północno-zachodnich Bahamów, gdzie poziom wody może wzrosnąć nawet o 3-4,5 m. w niektórych obszarach.

Mówi się, że w pobliżu wybrzeża przypływowi będą towarzyszyć duże i niszczycielskie fale.

Premier Bahamów Hubert Minnis ogłosił nakaz ewakuacji części Wielkiej Bahamy i wysp Abaco, zarówno na północy archipelagu, jak i powiedział, że liczba lotów będzie zwiększona.

„Apeluję do mieszkańców, którzy mogą [wyjechać], aby szukać schronienia wśród członków rodziny i innych odpowiednich miejsc zakwaterowania dla ich bezpieczeństwa”, powiedział na konferencji prasowej.

„Wzywam was, nie bądźcie niemądrzy starając się pokonać ten huragan. Ceną, jaką możecie zapłacić za nie ewakuację, jest wasze życie lub inna poważna krzywda fizyczna” – powiedział.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *