„Obudź się, zanim będzie za późno” – powiedział Donald Tusk w Hiroszimie.

Szef Rady Europejskiej pokazał w sieci zdjęcie z japońskiej Hiroszimy. Donald Tusk odwiedził miasto, znane z ataku nuklearnego sprzed ponad 70 lat, po drodze na szczyt G20 w Osace. Obiecał, że przekaże światowym liderom mocne przesłanie z Hiroszimy.

Donald Tusk odwiedził muzeum w Hiroszimie, poświęcone tragedii sprzed niespełna 74 lat. W sierpniu 1945 roku USA zrzuciły na to miasto oraz na oddalone o ok. 200 km Nagasaki dwie bomby atomowe. W samej eksplozji i w wyniku choroby popromiennej zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a Japonia wycofała się z II wojny światowej.

„Hiroszima jest poza czasem, to znak dany ludzkości na zawsze. Ale nie zawsze słyszany, widziany i rozumiany. Hiroszima to zapowiedź końca świata, który – jeśli zapomnimy – może zdarzyć się w każdej chwili” – napisał Donald Tusk na Instagramie.

Donald Tusk Instagram

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odwiedził Nagasaki 26 czerwca, przed szczytem grupy 20, który odbędzie się w Osace w dniach 28-29 czerwca.

„To wy, przywódcy światowych supermocarstw, jesteście odpowiedzialni za to, żeby lekcja Nagasaki nie poszła na marne” – powiedział Tusk w swoim wystąpieniu .

Podczas wizyty w Hiroszimie Tusk stwierdził: „Hiroszima to oczekiwanie na koniec świata, który – jeśli zapomnimy o tej tragedii – może się zdarzyć w dowolnym momencie. Dlatego tak ważne jest, aby świadectwo Hiroszimy przetrwało tak długo, jak to możliwe, i dotarło do jak największej liczby ludzi ”.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *