polczas

Fundusz renowacji zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu osiągnął miliard euro w ciągu dnia.

Zaledwie dwa dni po tym, jak pożar zniszczył iglicę Notre Dame, organizatorzy apelu na rzecz odbudowy są w szoku, że niesamowita suma cały czas rośnie.

Stephane Bern, osobowość telewizyjna, która pomogła uruchomić apel, mówiąc, że Notre Dame była „bliską przyjaciółką, która prawie zniknęła”, powiedziała w środę rano: „Kwota darowizn w wysokości miliarda euro został osiągnięty w ciągu dnia”.

Macron powiedział w telewizyjnym wystąpieniu we wtorek wieczorem, że katedra zostanie odbudowana w ciągu najbliższych kilku lat.
Macron przemówił do francuskiego narodu we wtorek wieczorem, by zapewnić ludzi, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat

Francuskie firmy międzynarodowe są wśród tych, którzy obiecali pieniądze na odbudowę średniowiecznej katedry, która w poniedziałek została pochłonięta przez płomienie.

L’Oreal obiecał we wtorek 200 milionów euro, a francuski koncern towarów luksusowych LVMH prowadzona przez Bernarda Arnaulta, najbogatszego człowieka we Francji, obiecała tyle samo.

Multimiliarder Francois-Henri Pinault i koncern naftowy Total zadeklarowali również 100 milionów euro każdy.

Wśród innych znanych donatorów francuskich znalazł się inwestor Marc Ladreit de Lacharriere z 10 milionami euro oraz magnaci budowlani Martin i Olivier Bouygues, również z 10 milionami euro.

Wśród innych firm bank Credit Agricole przekazał pięć milionów euro, podczas gdy amerykański inwestor private equity Henry Kravis obiecał 10 milionów euro.

Oczekuje się, że udział daroczyńców wzrośnie, a firmy takie jak Vinci, Michelin i BNP Paribas również twierdzą, że wezmą udział.

Air France zadeklarowały, że zaoferują bezpłatne loty ekspertom, którzy pomogą w renowacji Notre-Dame.

Tak duże sumy pieniędzy oznaczają, za niemal pewne, że twierdzenie Macrona, okażą się niezwykle prawdopodobne.

Macron powiedział, że dramatyczny pożar przyniósł jedność w kraju, który został rozdarty podziałami.

„Zeszłej nocy widzieliśmy w Paryżu naszą zdolność do mobilizacji i zjednoczenia się… Francja w ciągu swojej historii widziała wiele płonących miast, portów i kościołów… nasza historia nigdy się nie kończy i że zawsze będziemy mieli próby do pokonania” – powiedział Macron w uroczystym przemówieniu w pałacu prezydenckim.

Tym, co określa się mianem „absolutnego cudu”, francuskie Ministerstwo Kultury potwierdziło, że „uratowano miedzianego koguta”.

„Jest wgnieciony, ale można go odnowić” – powiedział rzecznik. „Obawiano się, że został spalony i stopiony w ogniu”.

Zszokowane tłumy obserwowały, jak miedziany kogut spada na ziemię w poniedziałek wieczorem, gdy ogień ogarnął katedrę i zniszczył drewnianą i ołowianą iglicę.

Obawiano się szczególnie o miedzianego koguta, ponieważ zawiera on relikwie religijne, w tym jedną z 70 cierni Świętej Korony Jezusa Chrystusa.

Według opiekunów katedralnych miedziany kogut zachowywał się jako „duchowy piorunochron”, aby chronić wiernych Notre Dame.

Jacques Chanut, prezes Francuskiej Federacji Budownictwa, udostępnił zdjęcie uszkodzonego koguta na Twitterze.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *