polczas

Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że 400 strażaków zostało zmobilizowanych, aby pomóc w walce z ogniem, który ogarnął w poniedziałek katedrę Notre Dame.

I podczas gdy setki komentarzy zalały stronę Twitter Pompiers du Paris w celu wsparcia dzielnych strażaków, pojawiło się wiele pytań dotyczących tego, jak rozwiązano problem pożaru.

Szef straży pożarnej w Paryżu złożył podziękowanie swoim załogom, mówiąc, że uratowali katedrę przed całkowitym zniszczeniem.

Dowódca Jean-Claude Gallet powiedział, że setki strażaków powstrzymało rozprzestrzenianie się płomieni na dzwonnicę północnej wieży.

Powiedział, że dwie trzecie zadaszenia Notre Dame „zostało spustoszone”, a jeden strażak został ranny. Strażacy będą pracować przez noc, aby ochłodzić strukturę, dodał Gallet.

Jednak pojawiła się krytyka, że ??straż pożarna nie zareagowała wystarczająco szybko – i wydawała się nie mieć odpowiedniego sprzętu, aby poradzić sobie z tak dużym ogniem.
Płomienie zdawały się szaleć w katedrze przez długi czas, zanim uruchomiły się strumienie wody zdolne je zatrzymać.

Czy ekipa ogniowa była wystarczająco dobrze wyposażona, aby poradzić sobie z płomieniami?

Wielu obserwatorów, obserwujących tragedię rozgrywającą się w telewizji, zapytało, czy strażacy byli wystarczająco dobrze wyposażeni, aby zmierzyć się z płomieniami na takiej wysokości. Zeszłej nocy francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych próbowało bronić odpowiedzi – twierdząc, że wysłano 400 strażaków.

Ministerstwo zasugerowało, że samolot nie był używany, ponieważ obawiano się, że ciężar wody spadającej z takiej wysokości może spowodować upadek dużych części katedry.

W internetowym oświadczeniu napisano, że wdrożono „wyjątkowe urządzenie” do walki z ogniem, dźwig podnoszący.

Mieszkańcy pytali, dlaczego więcej węży ciśnieniowych i żurawi nie było na miejscu, aby móc zgasić płomienie z góry, gdy chwytały rusztowanie i dach blisko wieży.

Gdy szalał płomień, władze Paryża upierały się, że doprowadzenie zespołów pożarniczych na szczyt budynku „było prawie niemożliwe”.

„Jest o wiele za wysoko, a jedynym dostępem są kamienne i spiralne schody” – mówi źródło służb ratunkowych. „Oznacza to, że ogień zdołał rozprzestrzenić się po dachu”.

Miejscowy mieszkaniec Michel Dupont powiedział, że ci, którzy mieszkają w katedrze, byli zdenerwowani tym, że na miejscu nie było sprzętu przeciwpozarowego. „Wielu z nas zadaje pytania dotyczące reakcji władz” – powiedział.

Władze ujawniły, że nie są w stanie zrzucić wodę z powietrza, aby okiełznać ogień z obawy, że zrujnuje to, co pozostało z 850-letniej katedry, jak również może zranić ludzi w pobliżu.

„Niebezpieczeństwo jest znaczące, jeśli chodzi o zranienie osób wokół budynku – dlatego interwencje Canadair są tak rzadkie na obszarach miejskich i podmiejskich.

„Taka interwencja mogłaby również znacząco zniszczyć pozostałą strukturę katedry”.

Ogień „zaczął się w pobliżu iglicy, gdzie jest rusztowanie”, zasugerowano, że pożar może mieć związek z pracami remontowymi.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *