Nowo aresztowany założyciel WikiLeaks, Julian Assange, musi „odpowiedzieć za to, co zrobił”, powiedziała Hillary Clinton w czwartek.

Demokratyczna kandydatka na prezydenta w 2016 r. i była sekretarz stanu rozmawiała o Assange podczas spotkania z mężem, byłym prezydentem Billem Clintonem. Assange został aresztowany w czwartek w ambasadzie ekwadorskiej w Londynie, a USA oskarżyło go o spisek z byłym analitykiem wywiadu wojskowego Chelsea Manning, aby włamać się do tajnego komputera rządowego w Pentagonie.

Opublikowanie przez WikiLeaks wiadomości e-mail skradzionych przez rosyjskich oficerów wywiadu podczas sezonu wyborczego w 2016 r. zaszkodziło kampanii prezydenckiej Clinton. Donald Trump, republikański przeciwnik Clinton, często chwalił Assange w ostatnich tygodniach kampanii i wiwatował na temat uwolnienia szkodliwych wiadomości e-mail od Johna Podesty, menedżera kampanii Clinton.

Assange został aresztowany po tym, jak Ekwador odwołał azyl polityczny, dzięki któremu przebywał w ambasadzie przez prawie siedem lat. USA domagają się ekstradycji Assange’a.

Clinton powiedział w czwartek: „Najważniejsze jest to, że musi odpowiedzieć za to, co zrobił, przynajmniej tak, jak zostało to zapowiedziane”.

Z przymrużeniem oka na zakaz Trumpa dotyczący podróżowania obywateli narodów większości muzułmańskiej, Clinton dodał: „Myślę, że to trochę ironiczne, że jest jedynym obcokrajowcem, którego administracja Trumpa chciałaby powitać w Stanach Zjednoczonych”.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *