Sędzia Michael Snow szybko wydał werdykt w czwartek po tym, jak Assange pojawił się na sali sądowej.

Assange został skazany na karę do 12 miesięcy i ma poważne zarzuty w Stanach Zjednoczonych.

Podstawą obrony Assange’a było to, że nie mógł oczekiwać sprawiedliwego procesu w brytyjskich sądach. Stoi również w obliczu potencjalnej walki sądowej o przeciw próbie ekstradycji go do Stanów Zjednoczonych w celu odpowiedzi na zarzuty związane z publikacją dziesiątków tysięcy tajnych dokumentów rządowych.

Assange pozdrowił kibiców, którzy w czwartek czekali na niego w Westminster Magistrates Court.

Ubrany w czarny garnitur i koszulkę polo, Assange spokojnie siedział czytając książkę Gore Vidala, czekając na przybycie adwokatów.

Policja w Londynie aresztowała założyciela WikiLeaks w ambasadzie ekwadorskiej, gdzie przebywa od sierpnia 2012 roku.

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył założyciela WikiLeaks, Juliana Assange’a, o spiskowanie z Chelsea Manning, by włamać się do tajnego komputera rządowego.

Assange jest oskarzony o pomoc Manningowi, byłemu amerykańskiemu analitykowi wywiadu, w złamaniu hasła, które pomogło przeniknąć do komputerów Pentagonu.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May twierdzi, że aresztowanie Juliana Assange’a pokazuje, że „nikt nie jest ponad prawem”.

May rozmawiała z Izbą Gmin po aresztowaniu założyciela WikiLeaks, który został wyciągnięty z ambasady ekwadorskiej w czwartek po tym, jak chronił się tam przez siedem lat, aby uniknąć ekstradycji. Ekwador ogłosił, że unieważnia status azylu Assange, powołując się na powtarzające się naruszenia międzynarodowych konwencji. Rząd Ekwadoru twierdzi, że w ramach decyzji o wydaleniu Juliana Assange’a z ambasady w Londynie wycofał jego obywatelstwo ekwadorskie. Ekwador oskarżył także zwolenników WikiLeaks i dwóch rosyjskich hakerów o próbę destabilizacji ich kraju.

Scotland Yard oznajmił, że Assange został „aresztowany w imieniu władz Stanów Zjednoczonych o 10:53 po przybyciu do centralnego posterunku policji w Londynie. Jest to nakaz ekstradycji zgodnie z sekcją 73 ustawy o ekstradycji.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *