Nasrin Sotoudeh otrzyma 148 batów i spędzi niemal 40 lat w więzieniu. Taką straszliwą karę poniesie za to, że pokojowo broni praw kobiet w Iranie.

Sotoudeh, która reprezentowała działaczy opozycji, w tym kobiety oskarżone o usunięcie obowiązkowej chusty, została aresztowana w czerwcu i oskarżona o szpiegostwo, szerzenie propagandy i obrażanie najwyższego przywódcy Iranu, powiedział jej adwokat.

Sędzia Mohammad Moqiseh powiedział, że Sotoudeh została skazana za działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i za obrażanie najwyższego przywódcy kraju, ajatollaha Alego Chameneiego, podała oficjalna Agencja Wiadomości Islamskiej.

Wiadomości pojawiają się kilka dni po tym, jak Iran mianował nowego szefa sądownictwa, Ebrahima Raisi, który jest protegowanym Alego Chameneiego. Nominacja jest postrzegana jako osłabienie politycznego wpływu irańskiego prezydenta Hassana Rouhaniego.

Iran, często oskarżany o łamanie praw człowieka, pozwolił zastępcy wysokiego komisarza ONZ ds. Praw człowieka, Kate Gilmore, na odwiedziny w zeszłym tygodniu na czele „misji technicznej”. Wizyta, potwierdzona przez urzędnika ONZ, wydawała się być pierwszą od wielu lat.

Śledczy ONZ ds. Praw człowieka w Iranie, Javaid Rehman, poruszył sprawę Sotoudeha w radzie ONZ ds. Praw człowieka w Genewie w poniedziałek, mówiąc, że w ubiegłym tygodniu „podobno została ona skazana za zarzuty związane z jej pracą i mogła stanąć w obliczu długiego wyroku więzienia” .

Dodał: „Niepokojące wzorce zastraszania, aresztowania, ścigania i złego traktowania obrońców praw człowieka, prawników i działaczy na rzecz praw pracowniczych sygnalizują na coraz ostrzejsze reakcje państwa”.

Trudno nawet wyobrazić sobie ból i cierpienie, jakie ją czeka, ale nasze głosy mogą sprawić, że o tym horrorze usłyszy cały świat. Możemy pomóc zwrócić wolność Nasrin i innym kobietom w podobnej sytuacji.

Jak najszybciej podpisz petycję, a Avaaz dostarczy ją ze wszystkimi podpisami przywódcom grupy G7!

https://secure.avaaz.org/campaign/pl/free_nasrin_loc/

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *